Patron parafii św. Otton Biskup

biskup
apostoł Pomorza

Data urodzenia
ok. 1060 Frankonia (obecnie część Bawarii)
Data śmierci
30 czerwca 1139 Bamberg
Kościół/ wyznanie
katolicki
Data kanonizacji
1189 przez papieża Klemensa III
Wspomnienie
30 czerwca,
1 lipca (Polska),
30 września (Bamberg)
Atrybuty strój biskupi, krzyż misyjny, makieta kościoła, lew leżący u stóp, niekiedy strzały i gwoździe
archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej,
bamberskiej,
archidiecezji berlińskiej,
orędownik w przypadku gorączki oraz wścieklizny
Szczególne miejsca kultu Bamberg, Szczecin, Cerkwica i Pyrzyce
Kopia czternastowiecznej figury św. Ottona z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Bamberg. Wzgórze św. Michała.
Opactwo benedyktyńskie, kościół św. Michała z kaplicą grobową i relikwiarzem św. Ottona.

Otton z Bambergu, także Otto z Bambergi, niem. Otto von Bamberg (ur. ok. 1060 w Frankonii, zm. 1139 w Bambergu) – biskup Bambergu od 1102 roku, kanclerz cesarza Henryka IV, misjonarz, święty Kościoła katolickiego, zwany "Apostołem Pomorza" i "ojcem klasztorów".

Żywot

Około 1080 przybył do Polski jako kleryk, towarzysząc opatowi Henrykowi z Wülzburga, który niedługo potem został arcybiskupem gnieźnieńskim. W Gnieźnie Otto prowadził szkołę katedralną, a w 1088 znalazł się na dworze księcia Władysława I Hermana w Płocku, gdzie brał udział w pertraktacjach dotyczących małżeństwa księcia z księżniczką Judytą Salicką, siostrą Henryka IV.

Kult

W 1189 roku (50 lat po śmierci) został kanonizowany przez papieża Klemensa III. W Polsce miastem szczególnie związanym historycznie ze św. Ottonem i jego kultem są Pyrzyce, gdzie znajduje się studzienka ze źródłem św. Ottona.

List od Bolesława Krzywoustego

"Swemu panu i ojcu najukochańszemu Ottonowi, dostojnemu biskupowi, Bolesław, wódz Polaków pokorne ślubowanie braterskiej uległości.